Námět na covidový výlet
COVIDOVÝ KATASTR
aneb
Malý průvodce po hranicích Křtinského království
Když si Jeho Výsost, císař Josef II., v roce 1789 usmyslila vynalézti pojem josefínský katastr, jistě netušila, že o 232 let později si vláda jedné z odpadlických držav usmyslí, že využije jeho vynálezu k izolaci svých oveček, nakažených coronavirem. A přesně to se stalo.
Abychom byli přesní, josefínský katastr už dávno neplatí. Po mnoha reformách a jiných turbulencích, vstoupil dne 1. ledna 1928 v platnost pojem katastrální území, který platí dodnes. Co do rozsahu je však katastrální území v našem případě až na pár drobností stejné, jako ten josefínský katastr.
Nejnovější protiepidemická opatření nás uzavřela do hranic katastrálního území obce. Poprvé v dějinách tak má většina z nás příležitost si uvědomit, že nějaký katastr vůbec existuje a osahat si jej nohama. Počítám, že mnozí z vás přišli na stejný nápad, jako já, že si ten katastr, v rámci maximalizace povolených vycházek, celý obejdou.
V turistických mapách hranice katastru nenajdete, v přírodě stěží. Abyste nad nimi nemuseli příliš bádat, připravil jsem pro vás malého průvodce po hranici našeho Křtinského království, který je rozdělen do desíti kapitol. Popis začínáme u Mramorky, ale na trasu můžete nastoupit v kterémkoli bodě hranice a můžete ji absolvovat i v protisměru. Trasa bude stále stejně dlouhá: 16,7 km, což představuje plochu 1114 ha. Nejnižší bod: 390 m.n.m., nejvyšší bod: 574 m.n.m.
...
CELÝ PRŮVODCE KE STAŽENÍ VE FORMÁTU PDF: katastrofalni-vychazka.pdf
Zpět na výpis novinek