O KŘTINÁCH
3D panorama Křtin
Křtiny – kulturní, turistické a poutní centrum v Moravském krasu
Křtiny, ukryté na horním okraji krasového Josefovského údolí, asi 15 km severovýchodně od Brna, představují ideální turistický i poutní cíl a zároveň východiště k poznání střední části Moravského krasu. Jejich neobvykle bohatou historii, sahající hluboko před rok 1237 a staletou mariánskou poutní tradici doplňuje bezprostřední sousedství Moravského krasu a jeho skalistých romantických údolí, jeskyní, závrtů a ponorů. Se svými 781 obyvateli a nadmořskou výškou od 400 do 500 metrů, nabízejí Křtiny svým návštěvníkům všestranné kulturní, duchovní, sportovní i poznávací vyžití.
Perla Moravy
Křtiny patřily odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Již od středověku zde stály dva kostely. Menší z nich ukrýval ve svých útrobách tak zvaný “zázračný obraz”, gotickou sochu Panny Marie Křtinské, která prý již od roku 1210 láká do Křtin zástupy věřících. Stoupající zájem poutníků přiměl zábrdovické premonstráty v roce 1718 k úplné přestavbě areálu podle návrhu nejvýznamnějšího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Jeho ambicí bylo vytvořit monumentální chrám a citlivě jej včlenit do Křtinského údolí. Navrhl důmyslnou symetrickou kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. I když stavba nebyla z finančních důvodů nikdy v plném rozsahu dokončena a projekt byl po Santiniho smrti částečně upraven, patří i v nynější podobě tento barokní skvost, označovaný jako “Perla Moravy”, k Santiniho vrcholným dílům.
Chrám je celoročně přístupný veřejnosti. Díky tomu slouží v dnešní době nejen významným církevním akcím a nevšedním duchovním aktivitám, ale také koncertům a milovníkům architektury a historie.
Zvonohra
Ambity chrámu v sobě ukrývají i jednu z největších funkčních zvonoher ve Střední Evropě o 33 zvonech. Zvonohra hraje pravidelně dvakrát týdně. Po domluvě s farním úřadem je však možno nechat ji rozeznít i jindy.
Kostnice
V podzemí kostela byla na počátku devadesátých let objevena a zpřístupněna rozsáhlá kostnice, obsahující kromě pozůstatků stovek středověkých křtinských obyvatel i několik lebek vyzdobených záhadnými ornamenty, jejichž význam se dodnes nepodařilo objasnit. Kostnici je možno rovněž shlédnout po domluvě s farním úřadem.
Křtinský zámek
Původní barokní rezidence premonstrátů, vybudovaná v bezprostředním sousedství kostela, byla v devatenáctém století přebudována v honosný klasicistní zámek, který ještě více podtrhuje monumentalitu Santiniho architektonického díla. Ostatky někdejších majitelů zámku, pánů z Bubna a Litic, odpočívají dnes v nepřístupné kryptě pod kaplí Svaté Anny. Jejich původní hrobka v kostelních ambitech byla zničena za druhé světové války leteckou pumou. Zámek byl svým současným vlastníkem v uplynulých letech nákladně rekonstruován. Dnes nabízí své stravovací, ubytovací i prostorové kapacity jednotlivým návštěvníkům, celým skupinám i větším společenským akcím.
Oválná škola
Obec se může pochlubit také zajímavostí moderní architektury. Tou je oválná základní škola s devíti ročníky, mateřskou školkou a moderně vybavenou tělocvičnou. Stavba je pro svou architektonickou nápaditost právem považována za novodobou dominantu Křtin.
Výpustek - unikátní přístupná jeskyně s kostrami pravěké zvířeny a pohnutou vojenskou minulostí
Přírodní dominantou Křtin je bezesporu hluboké krasové Josefovské údolí, známé zejména jeskyní Býčí skála. V roce 2008 byl na křtinském okraji Josefovského údolí bezbariérově zpřístupněn veřejnosti unikátní komplex rozsáhlých podzemních prostor jeskyně Výpustek. Komplex, známý už od středověku, byl v průběhu dvacátého století výrazně poznamenán nejdříve těžbou fosfátových hlín, pak válečnou vojenskou výrobou pro nacistické Německo během druhé světové války a nakonec působením Československé lidové armády. V 60. letech byl v jedné z chodeb labyrintu vybudován podzemní protiatomový úkryt a přísně tajné velitelské stanoviště, které bylo funkční až do roku 2001, kdy je armáda definitivně opustila. Úkryt je zachován v nezměněné podobě a dnes je součástí prohlídkové trasy. Během prohlídky jeskyně se mohou návštěvníci seznámit s bohatými expozicemi „Jeskyně Výpustek v Křtinském údolí“ a „Jeskyně dávných rituálů“, které představují Výpustek jako nejstarší známou jeskyni Moravského krasu, jeskyni „draků a jednorožců“, medvědí jeskyni a jeskyni obývanou pravěkými lidmi. V jeskyni jsou pořádány koncerty živé hudby. V letní sezoně zde předvádí svá vystoupení “Oživená minulost” křtinský ochotnický spolek Křový. Objednávky a více informací lze získat na www.cavemk.cz, nebo tel.: 516 439 111
Křtinské okolí
Milovníkům turistiky, hub a sportu nabízí křtinské okolí množství regionálních i národních cyklostezek a naučných stezek a hustou síť turistických značených cest, směřujících do Moravského krasu, k Rudickému propadání, kde se voda ztrácí v podzemí nebo do tajůplného Josefovského údolí, kde táž voda zase vyvěrá u Býčí skály. Další cesty vedou k romantické zřícenině Nového Hradu, který kdysi Švédové dobyli zradou, k Rakoveckému údolí, do údolí Říček, či k Jedovnickým rybníkům. Lesy v okolí jsou osázeny desítkami kamenných studánek, upravených palouků s příjemným posezením a pomníčků lesnickým osobnostem, které jsou zde budovány již téměř sto let zásluhou brněnské Mendlovy Univerzity a Školního lesního podniku Masarykův les ve Křtinách. Za pozornost stojí turistická naučná stezka “Lesnický Slavín”.
Duchovní příležitosti
Kromě samotného křtinského kostela Jména Panny Marie poutníci ocení mariánskou "Radostnou cestu" kolem Křtin, která během svých sedmi zastavení skýtá nejen příležitost k rozjímání, ale i krásné výhledy na křtinský chrám. V nejbližším okolí obce je rozseto množství pradávných i zcela moderních křížků a obrázků. V roce 2010 byl vysvěcen nový nápaditý křížek na bukovském kopci. Nedávno bylo v lese za obcí obnoveno takzvané Barončino klekátko. Ve vzdálenějším okolí je možno navštívit jedovnický pozdně gotický kostel Svatých Petra a Pavla s moderním oltářem Mikuláše Medka, pozoruhodný moderní kostel Svatého Josefa v Senetářově, dostavěný v roce 1971 nebo poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné ve Sloupě a poutní kostel Narození Panny Marie na Vranově. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani světoznámý gotický “Světelský oltář” v adamovském kostelíku Svaté Barbory. Jeho postavičky, vyřezané počátkem 16. století ze dřeva pro klášter v rakouském Zwettlu dodnes udivují mistrným uměleckým provedením.
Křtinské arboretum
V roce 1928 založil profesor Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně Augustin Bayer v Křtinském údolí směrem na Jedovnice na ploše 23 ha rozsáhlé arboretum. Je v něm pěstováno na 1.000 druhů domácích i exotických dřevin. Mezi vzácnostmi, se kterými se návštěvníci mohou seznámit je vzrostlý pajehličník přeslenitý (Sciadopitys verticillata), pocházející až z dalekého Japonska, dospělý exemplář libanonského cedru (Cedrus libani), obrovité liány rodu Aristolochia a další zajímavé rostliny. Pro poučení je k dispozici naučná stezka “Domácí dřeviny”. Estetika arboreta je doplněna více než 25 dřevěnými sochami a objekty, které zde vytvořili studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně během svých sochařských sympozií. Zajímavostí je nově zbudované rašeliniště a vřesoviště, venkovní výukový amfiteátr a navazující rekreačně-výchovná stezka “Chvála stromů”, věnovaná jednotlivým druhům dřevin. Otevírací dobu je lepe ověřit na www.slpkrtiny.cz, nebo telefonicky na čísle 516 428 811.
Křtiny dále nabízejí
Po náročné tůře, duchovním či sportovním zážitku lze v létě využít příjemné prostředí koupaliště s letním bufetem, fotbalové hřiště nebo lesní tenisové kurty. Odpočinek najdou návštěvníci v několika místních restauracích, penzionech, letním autokempingu i křtinském zámku, který poskytuje komfortní ubytování hotelového typu i kongresové služby. K dispozici je zdravotní středisko, pošta a síť obchodů a služeb.